Logo

DicOOo - slovníky snadno a rychle

-----------

 Domovská stránka

 Pro uživatele
     Download (1.1.2 CZ)
         Loga, popisky CD
         OpenOffice.org na CD
     Licenční podmínky
     Vlastnosti
     Screenshoty
     Školení
     Průvodce instalací (PDF)
     FAQ
     Používají OpenOffice.org
     Šablony
     Tipy a triky
     Knihy
     Napsali o nás
     Oznámení chyby
     Konference uživatelů
     Dotazník pro uživatele
     Sponzoring
     Odkazy

 Pro vývojáře
     Projekt

Současné verze:
česká 1.1.2, anglická 1.1.2

-----------

Projekt sponzoruje a organizuje:
SuSE logo

Projekt podporuje:
Sun logo

Hosting projektu:
SourceForge Logo

-----------
Náměty a připomínky k webu: webmaster

Pokud jste někdy potřebovali kontrolovat pravopis či dělit slova v jazyce, jehož slovníky nezískáte během instalace, určitě víte, že manuální instalace slovníků není zrovna jednoduchá. A právě v této situaci vám pomůže DicOOo - prográmek (přesněji makro v OOBasic) pro snadnou instalaci slovníků.

V tomto článku se vám pokusím popsat, jak DicOOo funguje. Nejprve potřebujete textový dokument DicOOo.sxw, který si můžete stáhnout ze stránek http://lingucomponent.openoffice.org/download_dictionary.html#dictpack (zde najdete také různé balíky slovníků pro off-line použití). Abych vám ulehčil hledání, tady máte přímý odkaz DicOOo.sxw :-).

Jelikož jde o textový dokument, otevřete jej v OOo Writeru. Pokud nemáte povolena všechna makra bez rozdílu, OOo se při otevření zeptá, zda chcete povolit spouštění maker. Pokud jste soubor stáhli z výše uvedené stránky, bez obav klikněte na tlačítko Spustit.
Až se dokument otevře, klikněte na jazyk, ve kterém chcete DicOOo spustit (já jsem vybral Czech, takže vidíte obrázky česky). Dokument se přesune na popis ve zvoleném jazyce, kde se dočtete informace o programu a případných problémech. Průvodce spustíte kliknutím na tlačítko Spustit DicOOo.
Objeví se okno průvodce, které s vámi komunikuje vybraným jazykem (jestli vám nevyhovuje můžete jazyk ještě změnit). Pokud zaškrtnete volbu Off-line instalace jazykového balíčku, zadejte cestu k jazykovému balíčku, který jste někdy dříve stáhl (viz odkaz výše).
V opačném případě musíte být připojen k Internetu a OOo musí mít povolen přístup k Internetu.
Pokud jste DicOOo spustil jako uživatel s administrátorskými právy, můžete si zvolit, zda chcete slovníky instalovat jen pro sebe jako uživatele nebo jako administrátor pro všechny uživatele (Poznámka: slovník synonym může nainstalovat pouze administrátor).
Další postup je stejný pro on-line i off-line instalaci, takže klikněte na tlačítko Další.
V tomto kroku se zobrazí seznam dostupných slovníků pro kontrolu pravopisu. Pokud instalujete z off-line balíčku, zobrazí se seznam hned. Pokud instalujete on-line, klikněte nejprve na tlačítko Zobrazit seznam. Potom si v seznamu vyberte slovníky, které chcete nainstalovat, a klikněte na tlačítko Další.
Stejný postup zopakujte i se slovníky pro dělení slov a slovníky synonym (tezaurus).
Poznámka: při on-line instalaci DicOOo také zkontroluje, zda není k dispozici novější verze, a nabídne její stažení.
Pokud instalujete on-line, DicOOo stáhne slovníky, které jste si vybrali.
Zaškrtnete-li volbu Neaktulizovat, nainstalují se pouze ty slovníky, které ještě nemáte (toto platí pro on-line i off-line instalaci).
A tím je instalace slovníků hotova (tedy pokud nedojde k nějaké chybě). Slovníky můžete používat, až po vypnutí a zapnutí OpenOffice.org (včetně Rychlého spuštění). Nastavení slovníků najdete v menu Nástroje -> Volby -> Jazyková nastavení -> Pomůcky pro psaní.

Adam Rambousek