Logo

Newsletter - Číslo 03 – Vydání 09/2003

-----------

 Domovská stránka

 Pro uživatele
     Download (1.1.2 CZ)
         Loga, popisky CD
         OpenOffice.org na CD
     Licenční podmínky
     Vlastnosti
     Screenshoty
     Školení
     Průvodce instalací (PDF)
     FAQ
     Používají OpenOffice.org
     Šablony
     Tipy a triky
     Knihy
     Napsali o nás
     Oznámení chyby
     Konference uživatelů
     Dotazník pro uživatele
     Sponzoring
     Odkazy

 Pro vývojáře
     Projekt

Současné verze:
česká 1.1.2, anglická 1.1.2

-----------

Projekt sponzoruje a organizuje:
SuSE logo

Projekt podporuje:
Sun logo

Hosting projektu:
SourceForge Logo

-----------
Náměty a připomínky k webu: webmaster

1

OpenOffice.org Newsletter (verze pro tisk)

Číslo 03 – Vydání 09/2003

Nejvýznamnější události

 • Siemens uvedl, že během pěti let bude Linux sdílet na trhu s desktopy 20%

  • Linux uspoří 20 až 30% nákladů na správu, 50% nákladů na hardware a 80% nákladů na licenční poplatky

  • Přechod na Linuxové desktopy nezpůsobuje trhliny větší než přechod na Windows

 • Červ MSBlast/LoveSAN

  • Symantec virus nalezl na šest set tisících počítačů

  • Vyčištění infikovaných systémů přineslo samo o sobě náklady přinejmenším 320 miliónů dolarů

  • Počítačový červ donutil přerušit provoz leteckou společnost Air Canada

  • Americké námořnictvo potvrdilo, že se 100 000 počítačů připojených na jeho intranet stalo nepoužitelným

  • Sun vyzval ke včasnému zavedení registrace přístupů do Mad Hatteru

 • Microsoft oznámil kancelářskou cenovou politiku

  • Cenová politika zůstane stejná jako u starých Office XP

  • StarOffice anebo OpenOffice.org je zmiňována jako konkurence MS Office v mnoha článcích v tisku

 • Microsoft zlevňuje v Thajsku v reakci na hrozbu Linuxu/OpenOffice.org, Windows a Office na 36 dolarů

  • Vládní orgány Thajska nakupují PC s Windows a Linuxem

  • Až podnes bylo obyčejným obyvatelům rozesláno 50 000 PC

Oznámení

OpenOffice.org 1.1 RC3

» OpenOffice.org 1.1 RC3 jsou připraveny ke stažení. Zahrnují další opravy a významné pokroky ve vývoji portu na Mac OS X. «

http://www.openoffice.org/servlets/ReadMsg?msgId=786912&listName=announce

Statistiky

 • Až dosud bylo zaznamenáno více než 19 100 000 stažení (30. srpna 2003)

 • V mailing listech projektu OpenOffice.org je v současnosti zapsáno více než 13 300 jedinečných adres (23. srpna 2003)

 • 293 fyzických osob a společností podepsalo JCA a jsou tedy buď již přispívající, nebo o přispívání uvažují (2. září 2003)

 • Na projektu OpenOffice.org se až dosud účastní nebo účastnilo 980 vývojářů (2. září 2003)

 • Na dev@api.openoffice.org bylo v srpnu zasláno 518 příspěvků což je nový rekord. Vzrůstající zatížení tohoto mailing listu značí, že mnoho vývojářů využívá OpenOffice.org SDK k integraci anebo poskytování OpenOffice.org ve svých aplikacích

Další statistická data viz na:

Úspěchy a reference

Velká Británie

Vysoká dívčí škola ve Sliptonu (Skipton Girls High School) je jediná vysoká škola pro dívky ve Velké Británii specializovaná na strojírenství. Je sponzorována automobilkou Rolls Royce a v současné době aktualizuje svoji informační infrastrukturu. OpenOffice.org dělá tato aktualizace klíčovou aplikací zahrnující vše od výuky základů objektově založeného kreslení v aplikaci Draw až po schopnost poskytnout všem rodinám levné softwarové vybavení pro práci na počítači doma. Ředitel Jan Renou se horlivě snaží zařadit základy Open Source softwaru do školních osnov. „Téměř všechny naše dívky pokračují dále na univerzity a sedm z nich dokonce mělo úspěch v minulých Advanced Level Exams1 kde se zařadilo do vrchních pěti označení v zemi. Chceme si být jisti, že naše studentky připravujeme pro svět budoucnosti. Ze současných světových trendů vyplývá, že Open Source software bude jeho klíčovou součástí. Studentky dnes potřebují rozumět kapitolám budoucnosti, nikoliv nástrojům dneška.“

Jazyková kolej svaté Moniky v Bury (St Monica's Language College) ve Velké Británii instaluje anglické, německé a španělské lokalizace OpenOffice.org. Ředitel pro jazyky Erik Farrel byl značně potěšen zjištěním, že OpenOffice.org nic nestojí a že společnost instalující počítačový systém ho nemusí instalovat s nějakými zvláštními náklady. Škola experimentuje s operačním systémem GNU/Linux i s Windows. Klíčovou výhodou pro Erika je, že všechny jazykové lokalizace OpenOffice.org pracují na obou platformách úplně stejně.

Francie

Úspěch ve společnosti Cronopost International (jedné z nejdůležitějších francouzských společností zabývající se přepravou a logistikou). Na Linux a OpenOffice.org převádí na 300 desktopů.

http://www.indexel.net/doc.jsp?id=2313&origin=900

Argentina

V pondělí 4. srpna 2003 v 10:38 Ing. Leonardo M. Baldi napsal:

V civilním plánování používá několik prezentací Impress s detaily vytvořenými v Draw. A to i prezentací takových, jakou je například prezentace Fakulty architektury a městského plánování národní univerzity v Cordobě, Argentina (Faculty of Architecture and City Planning in Cordoba National University, Argentina):

 1. Kurz v plánování, managementu a v řízení projektů

 2. Matrice s více kritérii pro výběr alternativ

 3. Modul managementu a kontroly podniků

V mé práci civilního konsultanta jsem OpenOffice.org nainstaloval na třech strojích. V dalším průběhu času však nebylo nutné převést do objektů použitím tohoto softwaru nic, třebaže je používám neoznámeně.

Na druhou stranu jsem je použil k opravě poškozených souborů Excelu které již Excel nechtěl otevírat. K opravě a k vrácení možnosti mým kolegům pokračovat s prací v Excelu.

GrULic: Skupina uživatelů Linuxu v Cordobě:

11. dubna 2003 se konal na katedře matematiky Cordobské univerzity pátý DemoDay. Skupině byly předváděny prezentace v OpenOffice.org.

22. srpna 2002 se konal čtvrtý DemoDay. Ukazoval použití OpenOffice.org v Linuxu.

[překlad richard@openoffice.org]

Kolumbie

Společnost

Počítačů

Stav

Porvenir S. A.

1 000

instalováno

Proteccion S. A.

800

instalováno

Epm

50 000

plánováno & v procesu

Educame

14 000

plánováno & v procesu

Bogota ON-line

25 000

plánováno & v procesu

Politecnico Jic

800

instalováno

NewStetic S.A

160

instalováno

Comfama

1 800

plánováno & v procesu

Multienlace S. A.

1 500

instalováno

IGAC

700

instalováno

Rozšíření: 55% StarOffice & 45% OpenOffice.org

Zdroj/kontakt: Luis E. Vasquez R. (starsuitesun@msn.com)

Úspěchy OpenOffice.org v Kolumbii

od Luise E. Vasqeze (levarcol@openoffice.org)

[překlad richard@openoffice.org]

Kolumbie je ve světle faktů a výsledků dosažených se StarOffice/OpenOffice.org v Latinské Americe zvláštním případem. Obzvláště v projektech vyvíjených ve veřejném i soukromém sektoru. Zde jsou uvedeny některé z nich, jichž již bylo dosaženo nebo které jsou v procesu (projekty jsou seřazeny podle sektoru uplatnění anebo vývoje):

Sektor koncových uživatelů:

Projekty usilující umožnit domácím uživatelům stát se regulérními uživateli Internetu a produktivních aplikací. Jejich prvořadým cílem je popularizovat používání Internetu a k němu se vztahujících nástrojů.

 1. Veřejné společnosti v Medellinu zahájily v lednu 2002 projekt pro masivní používání Internetu. Předmětem je umístit v Medellinských domácnostech 200 000 PC. Na 86ti % z nich je plánována instalace StarOffice. (www.epm.net.co)

Telefonní společnost v Bogotě (www.007mundo.com) zahájila v květnu 2003 program nazvaný „Bogota On-lin“. Předmětem je umístit v Bogotě během dvou let 300 000 PC, všechny s předinstalovanými OpenOffice.org/StarOffice.

Sektor vzdělávací & univerzitní:

Projekty pro učitele, správce a obecně všechny úrovně studentů do těchto projektů zapojené.

 1. Program „EDUCAME“ (educate me – nauč mě) ministerstva školství byl v Medellinu zahájen v dubnu 2003 se čtrnácti tisíci PC s nainstalovanými StarOffice 6.0 darované společností Sun Microsystems Columbia.

Projekt „Jaime Isaza Cadavid“ Polytechnického institutu Medellinu (Polytech Institute of Medellin). Všechny z jeho 450ti PC jsou instalovány s OpenOffice.org/StarOffice darovanými společností Sun Microsystems Columbia.

Antioquia School of Engineering v Medellinu se 150 PC a pracovními stanicemi vybavenými StarOffice a intenzivně využívanými ve vzdělávání a výuce různých specializací na univerzitě vyučovaných.

Národní univerzita Kolumbie (Colombia National University) zahájila červnu 2003 ve svých čtyřech areálech v městech Bogota, Medellin, Manizalez a Palmira program hromadného používání OpenOffice.org na 1 500 stanicích.

Ceipa, instituce na úrovni univerzity v Medellinu, vlastní 150 PC vybavených OpenOffice.org a StarOffice pro použití svými učiteli.

I další univerzity jakými jsou třeba Univerzita Francisca de Paula Santandera (Francisco de Paula Santander University) v Pamploně, Oblastní univerzita Francisca Jose de Caldase (Francisco Jose de Caldas District University) v Bogotě, Univerzita severu (Northern University) v Barranquille, Univerzita San Buenaventury (San Buenaventura University) v Bogotě, Meddelinu a Cali a Univerzita Valle (Valle University) v Cali provozují celkem 400 PC s OpenOffice.org.

SMEs: Malé až střední společnosti (Small-to-Medium Enterprises):

Projekty v oblasti malých až středních společností (do 500ti PC) a korporací (více než 500 PC) používající OpenOffice.org nebo StarOffice ve své každodenní kancelářské činnosti. Do následujícího výčtu zahrnujeme jen ty významnější z 250ti projektů objevených v březnu 2003 v Bogotě a Medellinu. Je však pravdou, že nejde o detailní soupis a i v implementaci jsme pozadu. (Snad by měl být realizován pilotní projekt implementace pro Latinskou Ameriku.)

 1. Multienlace SA, společnost zabývající se službami v oblasti center telefonické podpory, instalovala produkty na 1 200 strojích sloužících jejím klientům.

 2. Porvenir SA, společnost zabývající se správou penzijních fondů je od ledna 2002 instalovala na 900 stanic. Tato společnost je součástí velké kolumbijské finanční skupiny Grupo Aval vlastnící nejméně pět velkých korporací s 6 000 stanicemi po celé Kolumbii. Tento projekt je pro skupinu pilotní a jestliže uspěje, vyvolá opravdu velký přesun na OpenOffice.org.

 3. Prottecion SA, společnost zabývající se také správou penzijních fondů, instalovala od října 2000 produkt na 900 stanic se StarOffice 5.2 a v současnosti je používá společně s Microsoft Office XP.

 4. Oblastní institut kultury a rekreace města Bogoty (Culture and Recreation District Institute of Bogota) vlastní 150 PC na kterých jsou v každodenním provozu používány OpenOffice.org jako jediný kancelářský balík.

 5. ETB (telefonní společnost Bogoty) zahájila v březnu 2003 masivní proces instalace a implementace OpenOffice.org na 600ti strojích.

 6. NewSetic SA, společnost věnující se výrobě a celosvětové distribuci ortodontických produktů, instalovala na svých 150 strojů StarOffice 6 jako jejich oficiální kancelářský balík.

 7. Almagran SA, společnost věnující se skladování importovaného zboží nebo zboží pro export s více než 20ti kancelářemi v Kolumbii, instalovala OpenOffice.org na všech ze svých 150ti PC.

Nový Zéland

Novozélandské formy instalují Linux na desktopy

» Desktop Linux si vytváří cestičku do obchodní sféry Nového Zélandu správou, že společnost BGH Group instaluje 67 linuxových tenkých klientů do kanceláři po celé zemi. […]

Některé z nich budou užívány jako stroje pro POS, řekl Pope. Na ostatních poběží desktopový software pro KDE s poštovním programem a workgroupovým klientem Evolution, internetovým prohlížečem Mozilla a kancelářským balíkem OpenOffice.org. «

http://www.linuxworld.com.au/index.php?id=1386913021&fp=2&fpid=1

Různé

KOffice přejde na souborový formát OpenOffice.org

» Ve všech našich hlavních produktech přejdeme na souborový formát OASIS (OpenOffice.org). Tento krok přinese řadu výhod:

 • souborový formát sdílený s kancelářským balíkem OpenOffice.org – nebudeme muset nalézat již nalezené

 • budeme moci opustit naše importní filtry pro OOo a exportní filtry budeme moci používat jen jako kompatibilizující vrstvu pro dokumenty starších verzí KOffice

 • budeme se moci aktivně podílet na tvorbě standardního souborového formátu aplikací Kexi a Kugar jejichž ekvivalenty v současné době v OOo neexistují

Také je to dobrá příležitost k přesunu jmen našich MIME typů do schématu vnd.kde a k opuštění našich vlastních souborových přípon. Z tohoto kroku budou těžit především uživatelé. Například ve Windows bude možné otevírat dokumenty vytvořené v KOffice pomocí balíku OpenOffice.org. «

http://dot.kde.org/1061919133/

StarOffice

http://wwws.sun.com/software/star/successstories/index.html

Španělsko

Juan Rey Saura řekl: „Jestliže to je důležité, Sun Microsystems, Inc rozšíří StarOffice do více než dvaadvaceti tisíc škol ve Španělsku.“

[překlad richard@openoffice.org]

Španělský článek:

http://elmundo.es/universidad/2003/06/24/tecnologia/1056468789.html

Indie

StarOffice si otevírá cestu do Indie

» Vedoucí bankovní domy jako HDFC Bank, společnosti zabývající se outsourcingem v obchodních procesech jako ICICI One Source, společnosti „nové ekonomiky“ jako Apnaloan, korporace typu J K Corp, vládní organizace typu Ministerstva veřejných prací v Karnatace (Karnataka Public Works Department), Ministerstva informatiky v Karnatace (Department of IT – Karnataka), vybrané vládní školy a koleje a také organizace obranné přijímají StarOffice.

HDFC Bank odhaduje, že přesunem z Microsoft Office na StarOffice a OpenOffice.org ušetřila minimálně 44.6 milionu rupií nemluvě o úsporách na licenčních poplatcích. HDFC používá více než 3 500 PC.

Tři měsíce nato Apnaloan zahájil přesun svých uživatelů na StarOffice což přineslo snížení nákladů o 50 až 60 procent oproti Microsoft Office.

Během příštích pěti měsíců plánujeme rozmístit Linux na všech našich desktopech a přejít na StarOffice a OpenOffice.org. Organizaci to uspoří 70 až 80 procent nákladů na operační systém.“ říká Parag Patankar, spoluzakladatel a CIO Apnaloanu.

Sun Microsystems vlastnící práva na StarOffice říká, že vláda, největší nákupčí v oblasti IT v Indii, také vážně uvažuje o přechodu na StarOffice. «

http://www.rediff.com/money/2003/sep/04sun.htm

Zpětná vazba od zákazníků

Interview s Ernie Ballem (Sterling Ball)

http://news.com.com/2008-1082-5065859.html

http://insight.zdnet.co.uk/business/management/0,39020490,39115887,00.htm

http://www.neowin.net/comments.php?id=13565&category=main

http://slashdot.org/articles/03/08/21/0515229.shtml?tid=109&tid=126&tid=163&tid=185&tid=187

Linuxová invaze v indických společnostech

» Apnaloan vlastní 175 desktopů. Před třemi měsíci zahájil přesun uživatelů na StarOffice což mu přineslo 50ti až 60ti procentní snížení nákladů oproti Microsoft Office. Apnaloan dal přednost StarOffice před OpenOffice.org proto, že Sun poskytuje pro StarOffice podporu. (OpenOffice.org je k dispozici volně, zatímco StarOffice je placená zabalená verze OpenOffice.org s kompletní podporou od Sunu.)

Během příštích pěti měsíců Apnaloan plánuje rozmístit Linux na všech svých desktopech a přejít na používání kombinace StarOffice a OpenOffice.org. Patankar odhaduje, že tento přesun organizaci uspoří 70 až 80 procent nákladů na operační systém. Ačkoliv je Linux dostupný volně, 20 až 30 procent budou tvořit jednorázové náklady na proškolení uživatelů. «

http://www.cmpnetasia.com/ViewArt.cfm?Artid=20998&Catid=8&subcat=79

Ocenění a recenze

Zlom ve světě textových editorů

» OpenOffice.org Writer není jen pouhá napodobenina či náhražka MS Wordu, ale v zápasu s ním dokonce vyhrává. Dobře, sice pouze na základě technických detailů namísto totálního knockoutu, ale přesto je to vítězství cenné a potěšitelné.

Když poprvé přejdete na Writer, může se Vám oblast v níž je Word Writerem drcen zdát jen stěží pochopitelná. A není divu. Jste příliš zaměstnáni učením se nových nabídek, a pozvolným chápáním, že zdaleka ne vše je příbuzné obdobným funkcím v Microsoft Wordu. A jestliže jste neobeznámený uživatel který se dosud učil, že PC není psací stroj, nikdy si toho nepovšimnete. Nicméně jste-li uživatel pokročilý pro kterého jsou styly, strukturovaný text a dlouhé dokumenty denním chlebem, potom pro Vás budou přínosy získané přechodem na OpenOffice.org zcela evidentní.

Doufám, že rozumíte, proč jsem zde nevyjmenovával všechny vlastnosti a vylepšení. Pravda, se svými filtry umožňujícími exportovat do PDF či DocBooku opouští verze 1.1 OOo Writeru roli sekundanta Wordu. A vylepšení jsou v tomto závodě zbraní. V závodě, ve kterém je převaha křehká a vzácná a trvá déle než jednu verzi. Když tedy píši, že Writer je kvalitním kusem softwaru, mluvím o jeho nejniternějších základech – každodenní funkčnosti která nemůže být vylepšena bez masivního přepisování kódu. «

http://www.linuxjournal.com/article.php?sid=7120&mode=thread&order=0&thold=0

CodeWeavers přináší Linuxu výhody Windows… a i některé stinné stránky

» Jakkoliv působivé nástroje OpenOffice.org jsou, radši se nespoléhám, že jejich použitím k manipulaci se soubory Microsoft Office které s mými kolegy sdílím, dostanu takové výsledky, jaké oni očekávají.

[…]

Word má některé vlastnosti, které bych si přál vidět i u OpenOffice.org Writeru a ze zběžného vyzkoušení Vám mohu říci, že například OpenOffice.org Impress je co se týká stability až za PowerPointem. «

http://www.onlamp.com/pub/wlg/3696

Použitelnost Linuxu / OpenOffice.org / StarOffice

Linux ve společnostech: co dál?

» Množství vylepšení základní architektury systému může cestu pro desktopový Linux uhladit, ale nejobtížnější výzva v této oblasti zahrnuje balení a dodej Linuxu společnostem v efektivní a snadno spravovatelné formě.

[…]

Zatímco vývojáři udělali dobrou práci při zavádění funkcionality Microsoft Office do OpenOffice.org, produktivní balík Microsoftu posunul zase o krok dále své cíle. Nová aplikace Microsoft Office jménem Infopath například zamýšlí předložit vědomostním pracovníkům novou třídu dokumentů které doslova oplývají daty, jsou formátované a mají obchodní logiku – bohatší než tenký klient vyžaduje. To znamená spouštět ji pouze na Windows 2000 nebo lepších. «

http://www.eweek.com/article2/0,4149,1236250,00.asp

MOXIE: Microsoft Office – Linux Interoperability Experiment

» StarOffice 6.0 se v celkových testech kompatibility umístily na prvním místě s pouhým jedním až pěti nepoužitelným soubory v každé kategorii. OpenOffice.org které jsou plně Open Source aplikací založenou na kódu StarOffice 5.2, skončily jako druhé. Gnome Office a KOffice byly zápasníky těžko hodnotitelnými, protože mají mnohem méně zralé prezentační aplikace a například KPresenter nemá ani schopnost grafiku PowerPointu načítat. Agnubis testován nebyl, protože se nám nepodařilo najít funkční verzi. «

http://www.acmqueue.com/modules.php?name=Content&pa=printer_friendly&pid=55

Je už Linux připraven i pro maminku?

» Jednoho rána jsem se nebyl schopen odhlásit z mé Linuxové plochy. Až jsem si nakonec všiml, že na jedné z virtuálních ploch byla otevřena nějaká okna. Prohlídka odhalila prohlížeč spuštěný s výběrem hudby a stránek různých stylů: můj syn John Getze, dvacet osm let starý výše postavený v oblasti ekonomiky na Univerzitě San Franciska (University of San Francisco) a normálně používající iMac, si během večerní návštěvy ze zmatené směsi souborů které jsem ponechal na počítači otevřeny vyvodil, jak používat virtuální plochu. Je třeba říci, že jeho zkušenosti s prohlížečem Mozilla jsou na úrovni člověka umějícího používat internetové prohlížeče ve Windows a v systému Mac OS. «

http://newsforge.com/article.pl?sid=03/09/02/1823212&mode=thread&tid=23

Studie: použitelnost Linuxu se blíží použitelnosti Windows XP

» Studie se zaměřila na myšlenku, že je téměř stejně jednoduché vykonat většinu hlavních kancelářských úkolů jak použitím Linuxu, tak použitím Windows které mají dlouhou historii na konzumním trhu.

Linuxoví uživatelé potřebovali na provedení sady úkolů 44,5 minuty ve srovnání se 44,2 minutami požadovanými uživateli Windows XP. Mimoto mělo 80 procent linuxových uživatelů zato, že potřebovali pouze jeden týden aby se stali tak kompetentními s novým systémem, jako se systémem, se kterým již pracovat uměli ve srovnání s 85ti procenty uživatelů Windows XP. «

http://www.infoworld.com/article/03/08/04/HNusabilitystudy_1.html

http://www.relevantive.de/Linux_e.html

Studie společnosti Siemens: „[Linuxová plocha] vyžaduje dvoudenní školení“

» Jelikož testy probíhaly se „sekretářkami a manažery, nikoliv lidmi od IT“, se McNutt domnívá, že plocha Ximianu a jeho aplikační balík běžící na SuSE nebo Red Hatu, vyžaduje dvoudenní školení stojící stejně, jako náklady na aktualizaci verze Windows anebo Microsoft Office: jeden den k seznámení uživatelů s plochou a druhý den k úvodu do kancelářského balíku OpenOffice.org. «

Další data viz ve článku „Linux obsadí 20% trhu“ níže.

Podíl Linuxu / OpenOffice.org / StarOffice na trhu

Nasadí projekt Mad Hatter společnosti Sun Linuxu korunu?

Ale vidím, že trh desktopového Linuxu v Indii exponenciálně roste a jde o bezpečné a progresivní místo pro výhodné nabídky“, řekl Tapia.

[Zemský ředitel, Red Hat Indie]

http://www.ciol.com/content/news/2003/103090314.asp

Pro koho je výhodné přejít na Linux?

» Když si Linux vytváří cestičky na plochy, zaopatřuje uživatele s několika druhy nároků. Mohou jím být nahrazena technická a vědecká prostředí (Quandt) a specializovaný průmysl (třeba pojišťovací či maloobchodní) může poměrně pohodlně sestavovat vlastní aplikace na Linuxu založené. Navíc kompatibilní s OpenOffice.org a dalšími Open Source alternativami k Microsoft Office. «

http://www.ecommercetimes.com/perl/story/31470.html

Linux obsadí 20% trhu

» Jedna z největších IT společností na světě [Siemens Business Systems] uvedla, že desktopový Linux obsadí během 5ti let 20% trhu s desktopovými počítači ve velkých společnostech. «

[…]

» MacNutt řekl, že balík Ximian – sestávající z linuxové plochy založené na Gnome, poštovní a kalendářní aplikace Evolution, upravených OpenOffice.org a správcovských nástrojů Red Carpet – může být oproti upgradům Windows rozmístěn i ve velmi velkých společnostech za vydání jen malých nákladů, bez žádného většího zmatku a s významnými úsporami – okamžitými i budoucími. McNutt řekl, že Linux uspoří 20 až 30 procent nákladů na správu, 50% nákladů na hardware a 80% nákladů na licenční poplatky. «

http://newsforge.com/article.pl?sid=03/08/13/1424212

http://slashdot.org/article.pl?sid=03/08/17/1459202&mode=nested&tid=126&tid=163

http://www.ximian.com/about_us/press_center/press_releases/?pr=xd2_announce

Linux přeskočí Mac OS … možná už na konci roku 2003

» IDC odhaduje, že se podíl systému Mac OS na trhu sníží ze 4,6 procent v roce 2001 na 3,1 procenta v roce 2003. Windows má nyní kontrastně více než 90% trhu.

Určitě v roce 2005, možná už na konci roku 2003, Linux přeskočí Mac OS na druhé místo mezi operačními prostředími,“ řekl analytik IDC Dan Kusnetzky. «

http://www.macobserver.com/article/2002/12/19.13.shtml

Výzkum společnosti Jupiter

Podle výzkumu společnosti Jupiter, je OpenOffice.org rozmístěno na 6ti% SMB s dalšími 3% plánovaných rozmístěními v příštím fiskálním roce.

http://www.idg.net/ic_1326566_9698_1-5060.html

Obchodní informace / Konkurence

Microsoft používá Linux ke zveřejňování svých vlastních webových stránek

» Používání linuxových služeb Microsoftem je ironií kterou Microsoft dává najevo, že Linux považuje za svého největšího konkurenta. V konferenci s analytiky svolané minulý měsíc, CFO společnosti John Connors označil Linux za nebezpečí č. 2. Nebezpečím číslo 1 je obecné ekonomické ovzduší. Téměř každá pátá malá či střední společnost Linux na desktopech používá. «

http://www.channelweb.com/Components/printArticle.asp?ArticleID=44033

Spojení Sunu a RealNetworks v oblasti softwaru pro desktopy

» Výrobce síťových počítačů2 Sun Microsystems Inc. v úterý3 uvedl, že společně se společností RealNetworks Inc. pracují na uvedení mediálního přehrávače RealOne posledně jmenované firmy na vlastní desktopový systém založený na Linuxu.

Sun podporující desktopový operační systém založený na Unixu pojmenovaný „Project Mad Hatter“4 uvedl, že spojení s RealNetworks za účelem uvést jeho produkt umožní uživatelům přijímat a přehrávat bohatý audio a video obsah na jejich desktopech. «

Šanghajské školy nahrazují Microsoft Office

» Produktivní balík čínské výroby WPS Office 2003 společnosti Kingsoft nahradí v šanghajských školách Microsoft Office. Nahrazování kancelářských balíků ve školách bude zahájeno tento měsíc, přesně týden po zahájení instalací tohoto balíku na patnácti hlavních čínských ministerstvech. «

http://www.cbronline.com/cbrnews/64d7db2e4165724980256d940018c9bd

Čínský Red Flag Linux udělal krok na celosvětovou scénu

» Svazek mezi společností Hewlett-Packard Co. a čínským vývojářem Linuxu, společností Red Flag Software Co. Ltd. ustanovený minulý měsíc, by měl vést ke spolupráci v oblasti technologického vývoje a marketingu Red Flag Linuxu v Číně i po celém světě. «

http://www.infoworld.com/article/03/09/04/HNredflag_1.html

Japonsko, Čína a Korea plánují vytvořit Open Source projekt

» Vlády Japonska, Číny a Jižní Koreje dosáhly základní dohody pro zformování tvorby Open Source softwarového projektu, který by měl obsahovat desktopové aplikace, vložené programy, middleware a operační systémy.

[…]

Zahájit vývoj úplně nového operačního systému v tuto chvíli není možné,“ řekl. „Vývoj nového operačního systému je náročný na čas a velmi drahý. Obecně by mohl být založený na Linuxu s některými přidanými specifickými funkcemi. Na Linux navíc máme k dispozici velké množství odborníků. Kandidátem pro jádro nového operačního systému může být dále japonský realtimový operační systém TRON a i Čína bude mít zřejmě nějaké základní představy.“

[…]

Microsoft již v Asii začíná citelně cítit tlak stále se rozšiřujícího Open Source softwaru. Naposledy společnost nabízela svůj operační systém Windows XP a kancelářský balík Microsoft Office za 40 dolarů jako součást thajského vládního programu nabízejícího počítače a připojení k Internetu občanům s nižšími příjmy. Snížení cen přišlo poté, co se vláda rozhodla v programu použít operační systém Linux poskytovaný společností Red Hat Inc. a kancelářský balík StarOffice společnosti Sun Microsystems. «

http://www.itworld.com/AppDev/344/030904japan/

http://www.infoworld.com/article/03/09/04/HNosasia_1.html

Čína zamezuje užívání cizího softwaru ve státní správě

» Na zvláštním sjezdu konaném na podporu ministerstev při aktualizaci na kancelářský produktivní balík čínské výroby WPS Office 2003 Gao řekl, že vláda bude nakupovat pouze hardware s předinstalovanými operačními systémy a aplikačním softwarem domácí provenience. «

http://www.zdnet.com.au/newstech/os/story/0,2000048630,20277354,00.htm

Microsoft uvolnil klienta pro Windows Rights Management

» V úterý 2. 9. 2003 byl zdarma ke stažení uvolněn Windows Rights Management Client 1.0.

[…]

Dále zveřejnil informace o ceně svého serverového softwaru Windows RMS. Každá licence povolující přístup k Windows RMS serveru jednomu klientu tak bude stát 37 dolarů. Cena balíčku pěti těchto licencí byla stanovena na 185 dolarů. Produkt je k dispozici s několika licenčními programy. «

http://www.infoworld.com/article/03/09/04/HNwindowsrms_1.html

Microsoft připravuje zámek pro Microsoft Office

» Tento zámek nejen že donutí uživatele používající starší verzi Microsoft Office k aktualizaci, což bylo v posledních několika letech pro Microsoft problémem, nýbrž také odstaví konkurenční software typu OpenOffice.org. O jeho zavedení uvažuje v nejbližších časových horizontech. Dokonce pak jestliže by vůbec měli vývojáři konkurenčních kancelářských balíků možnost ve svých aplikacích dokumenty Microsoft Office 2003 otevírat, pokus o to by byl porušením DMCA (DMCA violation) poněvadž by museli přemostit virtuální zařízení znemožňující obejít tento systém.

http://slashdot.org/articles/03/09/02/1659244.shtml?tid=109&tid=185&tid=187

http://www.businessweek.com/technology/cnet/stories/5069246.htm

http://news.com.com/2100-1012_3-5069246.html

Lindows: opravdová alternativa linuxové plochy k Windows

» Po přečtení několika recenzí na Lindows 4.0 jsem vyrazil a zakoupil je i s jednoročním předplatným systému Click-and-Run5. Získal jsem okamžitý přístup k ISO obrazům, stáhl je a o hodinu později jsem již Lindows 4.0 instaloval. Instalace byla mimochodem daleko jednodušší a rychlejší než instalace jakéhokoliv jiného operačního systému s níž jsem kdy měl tu čest. Během deseti minut jsem tak Lindows používal, můj hardware byl naprosto bez problémů a korektně nalezen včetně wireless karty standardu 802.11b a já jsem se tak online přihlásil do systému Click and Run. Úžasné.

Tento systém slouží pro vyhledávání a instalaci softwaru. Myslím, že se přesně strefil do požadavků a potřeb nezkušených uživatelů. Pracuje velmi dobře a software v něm je pro Lindows vždy ideálně vyladěn. Stáhl jsem si DVD přehrávač Mplayer, poslední verzi Mozilly, Flash, Javu od IBM, nemluvě o několika hrách jako Doom či Quake II. «

http://www.osnews.com/story.php?news_id=4378

http://www.osnews.com/comment.php?news_id=4378&limit=no

Lindows.com představuje levné obchodní PC

» LindowsCD je jednoduchá verze operačního systému Lindows založeného na Linuxu která v každé BussinesStation bootuje z CD. Přichází mimo jiné s OpenOffice.org – kancelářským produktivním balíkem vyvíjeným společností Sun Microsystems6 produkujícím dokumenty kompatibilní s kancelářským balíkem Microsoft Office.

Mluvčí uvedla, že za 10 dolarů na stroj poskytuje Lindows.com svým zákazníkům služby typu profilového správcovského nástroje pro přizpůsobení startovacích obrazovek na vlastních kioscích s BussinesStation. Správci mohou BusinessStation konfigurovat a monitorovat přes společnou síť. «

http://www.infoworld.com/article/03/08/28/HNlindowscheap_1.html

Microsoft provedl změny v Software Assurance

» Poslední vylepšení umožní zákazníkům nakupujícím produkty Microsoftu s licencí OEM podepsat program Software Assurance. Když bylo původně licencování 6.0 spuštěno, aplikační produkty přebíraly licence z OEM kanálu, kde nebyla aktualizační ochrana pomocí Software Assurance možná. Vylepšení také přidává časově omezený program který zákazníkům umožní změnit jejich licenční schéma bezprostředně po rozhodnutí Microsoftu o rozlišení aplikací Office 2003. «

http://boston.internet.com/news/article.php/3069791

http://www.cbronline.com/cbrnews/6f7fef9f0c68603b80256d910018ca8c

Longhorn nabírá skluz

» „Pro Longhorn nemáme doposavad ani časový rámec, ale vývoj bude zahrnovat mnoho inovativní a vzrušující práce,“ řekl Bill Gates na setkání finančních analytiků společností toto léto. Od té doby činitelé Microsoftu Gatesovo prohlášení ani nevyjasnili, ani nevzali zpět. «

http://www.eweek.com/article2/0,4149,1235051,00.asp

Q&A: Jim Allchin ze společnosti Microsoft o časovém rozvrhu vývoje Windows Longohorn

» Během rozhovoru pro časopis Computerworld minulý týden, Jim Allchin, viceprezident pro platformy (group vice president of platforms), potvrdil, že se cílové datum uvolnění další verze klientského operačního systému Windows stále pohybuje někde v roce 2005. Allchim hovořil také o filozofii plánů operačního systému společnosti stejně jako o dalším opravném balíčku pro Windows XP který je přislíben na příští rok. «

http://www.computerworld.com/softwaretopics/os/windows/story/0,10801,84362,00.html

Microsoft zasílá OneNote do škol

» Pro zajištění dobrého startu své aplikace OneNote na školách a kolejích plánuje Microsoft rozdat tento software vybraným institucím a nabídne zvláštní akademické ceny, uvedla společnost v pondělí. «

http://www.infoworld.com/article/03/08/25/HNmsonenote_1.html

Microsoft požaduje od tvůrců IM klientů poplatky

» Microsoft Corp. kontaktuje poskytovatele softwaru pro instant messaging (IM) a před úplným odfiltrováním dotyčných klientů ze své sítě MSN Network, se ještě pokouší zkrátit a omezit jejich licence. «

http://www.infoworld.com/article/03/08/28/HNmicrosoftim_1.html

http://www.computerworld.com/softwaretopics/software/groupware/story/0,10801,84456,00.html

Microsoft: Konec IM klientů třetích stran

» Ale vývojáři Open Source IM klientů říkají, že zatímco aktualizovaní klienti by bezpečnost zlepšit mohli, blokování přístupu třetích stran určitě nikoliv.

Omlouvat přísnější licencování konkurenčního softwaru bezpečností je… přinejmenším směšné,“ napsal správce projektu Miranda IM Martin Öberg v e-mailovém rozhovoru. „Pokud by byl jejich protokol pouze zabezpečen, špatně napsaní klienti by nebyli schopni být jakkoliv škodliví.“ «

http://www.eweek.com/article2/0,3959,1231449,00.asp

Microsoft vstupuje do oblasti společných IM

» S Live Communications Serverem budou společnosti schopny spustit svou vlastní podnikovou IM síť, i zaznamenávat a spravovat užívání IM zaměstnanci. Produkt je schopný určit který uživatel je on-line a k dispozici pro komunikaci v aplikacích Office a umí tuto informací poskytnout jiným aplikacím jakými jsou například vlastní portály. «

http://www.infoworld.com/article/03/08/22/33NNmsim_1.html

Microsoft zkoumá automatické záplatování

» Ve světle široce rozšířeného internetového červa zvažuje Microsoft Corp. možnosti, jak pomoci většímu množství uživatelů zabezpečit jejich počítače. Jednou z nich je i možnost vzdálené automatické instalace bezpečnostních záplat, uvedla společnost. «

http://www.computerworld.com/securitytopics/security/story/0,10801,84286,00.html

http://www.infoworld.com/article/03/08/22/HNautopatch_1.html

Microsoft, EDS rozmotal Desktop Deployments

» Microsoft Corp. v úterý vkročil do oblasti rozmisťování desktopů s novým balíkem průvodců, nástrojů a skriptů navržených pro snížení komplexity širokoškálových rozmisťovacích akcí.

Ve stejnou dobu se servisní partner Microsoftu Electronic Data Systems Corp. spojil se společností Redmont, Wash. aby společně spustili nový placený rámec služeb pro opatřování a automatizaci doručování nových aplikací.

Nový Solution Accelerator pro Business Desktop Deployment (BDD) společnosti Microsoft je navržen tak, aby snížil množství manuálních vstupů potřebných při rozmisťování Windows XP, Office XP a Office 2003 o více než 75%. «

http://www.eweek.com/article2/0,3959,1226751,00.asp

http://www.infoworld.com/article/03/08/20/HNedsintro_1.html

EDS představuje službu desktop managementu společnosti Microsoft

» Hlavní část nabídky nazvaná myCOE (my Consistent Office Environment – mé konzistentní kancelářské prostředí) dává uživatelům flexibilitu při výběru aplikací pro jejich desktopy a společnostem cenový model ve kterém budou platit pouze za služby které používají. «

http://www.computerworld.com/softwaretopics/software/apps/story/0,10801,84183,00.html?nas=AM-84183

Pro Linux portály, nikoliv kancelářské balíky, říká IBM

» IBM Corp. doslova nalila na koncept linuxového desktopového kancelářského balíku kbelík studené vody.

IBM, ačkoliv připravuje se společností Sun Microsystems na příští měsíc spuštění projektu Mad Hatter Desktop včetně Open Source kancelářského produktivního balíku, uvedla, že dosud o žádném balíku který by mohl nahradit Microsoft Office společnosti Microsoft neví.

Smith řekl, že IBM sice zákazníkům OpenOffice.org nabízet bude, ale její strategii odpovídá spíše přístup portálový ve kterém zákazníci volají aplikace až když je potřebují. «

http://www.cbronline.com/latestnews/1d3d21eb6a38b82780256d870032ca62

IBM odmítla OpenOffice.org jako dětskou hračku

» Ačkoliv se IBM honosí investici více než 1 miliardy dolarů do sféry Open Source softwaru, opomíjí věnovat byť skromnou částku z dobré vůle projektu jednoho z nejpotřebnějších softwarových produktů.

Karen Smith, viceprezidentka Linuxové strategie a tržního projektování, mnoha periodikům uvedla, že žádná Open Source alternativa k Microsoft Office neexistuje. Nedomnívejte se, že se neprobudila ze včera – s OpenOffice.org a jejich podobou StarOffice od společnosti Sun Microsystems samozřejmě obeznámená je, nicméně tyto balíky nejsou pro IBM dost dobré. «

http://www.theregister.co.uk/content/4/32461.html

D. H. Brown oznamuje, že je IBM v oblasti Linuxu jasným lídrem

» Poskytovatelé Linuxu zápasící o vedení porovnávali linuxové strategie, produkty, nabídky a služby dostupné od hlavních prodejců systému a ohodnotili IBM jako lídra v této oblasti. Zdůraznili obzvláště obsáhlou linuxovou strategii a pověst této společnosti přinášející Linux především zákazníkům z řad věších podniků. «

http://lwn.net/2002/0502/a/ibm-dhbrown.php3

http://linuxpr.com/releases/6139.html

http://www.dhbrown.com/cffiles/index.cfm?SENTID=49522551

Mad Hatter roztahuje sítě na OS/2

» Curtis Sasaki, viceprezident vývoje pro desktopová řešení pro ComputerWire řekl, že společnost „konzervativně“ odhaduje, že na zděděném operačním systému IBM pracuje asi 20 milionů potenciálních zákazníků. Mnoho z nich navíc užívá zastaralé produktivní balíky typu SmartSuite od Lotusu.

Tyto organizace budou stále více nuceny přejít na jiný desktopový hardware a software protože podpora ze strany IBM klesá. Sun doufá, že jakmile se tak stane, podaří se mu je podchytit právě pomocí projektu Mad Hatter Desktop. «

http://www.cbronline.com/cbrnews/dd0244b99fee78e280256d8a0018cb10

http://www.desktoplinux.com/news/NS2116578132.html

Novell získal Ximian

» „Dohromady nabízí Novell a Ximian svým zákazníkům obrovské výhody,“ řekl Patrick. „Náš průlomový management a desktopové produkty aplikace Novellu na Linuxu a Novell Nterprise Linux Services dokonale doplňují. Globální postup Novellu, partnerství s průmyslovými lídry a osvědčená podpora bude přinášet zákazníky. Novell je pro nás jako podnikavá společnost ideální volbou pro využití růstu Linuxového trhu jak jen to bude možné. «

http://www.atnewyork.com/news/article.php/2243891

http://www.ximian.org/about_us/press_center/press_releases/index.html?pr=novell

Novell oznámil ztráty, snížil výkonnost o 10%

» Novell uvedl, že další verze NetWaru plánovaná na počátek roku 2005 bude nabízet i volbu Linuxu.

Linux pro nás představuje významný zdroj příjmů, což je pro nás samozřejmě příhodné“ poznamenal Messman o tom, že si tento volně dostupný operační systém získává stále více přívrženců mezi hlavními korporacemi stávajícími se zákazníky Novellu. «

http://economictimes.indiatimes.com/cms.dll/html/uncomp/articleshow?msid=142199

http://www.computerworld.com/news/2003/story/0,11280,84269,00.html

Novell chce expandovat

» Ale Novell uvedl, že by chtěl ve čtvrtém čtvrtletí skončit v zisku a rozšířit své linuxové nabídky.

Jack Messman o tom informoval investory. Na počátku srpna zaplatil za koupi Ximianu 40 milionů dolarů. «

http://www.theinquirer.net/?article=11156

http://edition.cnn.com/cnnfn/2003/08/21/technology/novell.reut/

http://www.eweek.com/article2/0,3959,1228437,00.asp

Nterprise Linux Services znamenají pro Novell mnoho změn

» Mezi službami zahrnutými v balíku Nterprise jsou služby jako eDirectory s DirXML (pro správu identit a propojení s NT, Active Directory a databázemi Exchange, souborové služby poskytované přes iFolder, tiskové služby založené na iPrint, messagingové služby užívající NetMail a podporující existenci více než padesáti tisíc uživatelů messagingu a kalendářů na jednom serveru, služby systémového managementu pomocí ZENworks a správy systému přes iManage. IBM, HP a Dell již potvrdili, že budou Nterprise Linux Services nabízet svým linuxovým zákazníkům. «

http://techrepublic.com.com/5100-6261_11-5062241.html

Ximian plánuje Release Candidate projektu Mono 1.0

» Představitelé Ximianu uvedli, že společnost plánuje zveřejnit ukázku své Open Source implementace prostředí .Net společnosti Microsoft pro Linux, Unix a Windows v září a release kandidáta verze 1.0 na konci roku. «

http://www.itnews.com.au/storycontent.cfm?ID=10&Art_ID=12683

Linux podobnější Windows než Windows samotné

» Domnívá se, že Novell je se svým hlubokým porozuměním potřebám podnikové sféry, chycením se příležitosti nabízené Open Source softwarem a strategickou akvizicí Ximianu perfektně připraven zamířit k přijetí Linuxové plochy širokým publikem velkých podniků. Myslí si, že jeho zákazníci jsou již dnes připraveni hodit Windows přes palubu přinejmenším na vybraných odděleních. «

http://newsforge.com/article.pl?sid=03/08/09/1329244&mode=thread&tid=23

Novell a Sun si razí cestu na Linux

» Sun a Novell využili výstavu a konferenci LinuxWord otevřenou v San Francisku v pondělí a spuštěnou během pátku k zapuštění kořenů v Linuxu. «

http://www.cmpnetasia.com/ViewArt.cfm?Artid=20821&Catid=2&subcat=19

Disney bude používat Photoshop na Linuxu

» Disney se celkem nečekaně spolu se dvěma dalšími animačními studii (příliš málo významnými než aby mělo význam je jmenovat v tomto článku) rozhodl založit společný fond pro vývoj řešení portace z Windows na Linux. Myšlenka: vyvinout technologii ke spouštění Adobe Photoshopu na Linuxu pomocí emulátoru Wine.

[…]

Disney rozmístil na více než 600ti desktopech Red Hat Linux 7.2. Všechny desktopy využívají CrossOver Office 2.0.1 společnosti CodeWeavers Inc. umožňující spouštět na Linuxu i nelinuxové aplikace. «

http://www.eweek.com/print_article/0,3668,a=45783,00.asp


Přechod na Linux

Německé ministerstvo vnitra uvolnilo Průvodce migrací

Německé ministerstvo vnitra uvolnilo průvodce softwarovou migrací mající za cíl pomoci společnostem a státní správě přejít ze starých platforem Microsoftu na novější nebo z Windows na Linux. Dokumenty se několikrát zmiňují i o StarOffice a OpenOffice.org.

Německý PDF soubor:

http://download.bund.de/mlf_v1_de.pdf

Německá studie OpenOffice.org (pouze německy)

Eine Umfrage hat ergeben, dass angesichts der Microsoft Lizenzpolitikimmerhin 15,4% der Befragten einen Einsatz von OpenOffice Software und 14,3% einen Einsatz der kommerziellen Variante StarOffice erwägen.“

přeložená jako:

Přehled ukazuje, že kvůli licenčním schématům Microsoftu uvažuje o rozmístění OpenOffice.org 15,4% respondentů a 14,4% uvažuje o rozmístění jeho komerční odvozeniny StarOffice.“

http://www.competence-site.de/ebusiness.nsf/3c26e7f55f24138ac125691800380650/d34e71ea99d37abec1256d5000371bbc!OpenDocument

Mnichovská studie Microsoft vs. Linux/OpenOffice.org nyní online

Celkem:

 • Mnichov zveřejnil zkrácenou verzi studie kterou použil pro své nedávné rozhodnutí používat Linux na desktopech (14 688 kusů).

 • Bylo porovnáváno 5 řešení:

  • Windows XP + Office XP (XP/XP)

  • Windows XP + OpenOffice.org (XP/OSS)

  • Linux + OpenOffice.org (LX/OSS)

  • Linux + OpenOffice.org + VMWare (LX/OSS/VM)

  • Linux + OpenOffice.org + Terminal Server (LX/OSS/TS)

 • Nejlepším řešením byla, co se týká přijatelné ceny včetně nákladů na školení a přechod, varianta Windows XP a Office XP následovaná LX/OSS/VM.

 • Po aplikaci měřítek kvality a strategických faktorů jako závislost na Microsoftu, byl nejlepším řešením varianta Linuxu, OpenOffice.org a VMWare následovaná čistým řešením Microsoftu.

 • PDF soubor se studií (Německy):

http://www.muenchen.de/aktuell/clientstudie_kurz.pdf

Práce Fredericka Labbea (francouzsky)

Memoire Ingenieur CNAM (121 stran) – formát PDF (2,6 MB)

(2089) – formát OpenOffice.org (1,6 MB) (407)

Komentář Paula Millera:

Vynikající studie přechodu z Office 97 na OpenOffice.org v nemocnici rozmístěné ve dvou destinacích s několika tisíci stroji které mají být vyměněny protože cena & kompatibilita mezi novějšími/staršími počítači končí. Office 97 již totiž nemohou být legálně zakoupeny. Použití OpenOffice.org ušetří 40% nákladů na migraci na Office XP první rok a 50% nákladů druhý rok.

Práce je ve francouzštině, ale je tak dobře napsaná, že jsem byl schopen rozluštit to podstatné i pomocí Babelfishe*. …“

Bezpečnost

Spojení IT s výpadkem elektřiny předmětem vyšetřování

» Vládní a průmysloví experti pro ComputerWorld neoficiálně uvedli, že s výpadkem elektrické energie spojují mimo jiné i virus Blaster, protože ve stejný den postihl komunikační sítě používané ke zprávě sítí elektrických (viz článek). Avšak stupeň kterým zablokoval proud dat v těchto sítích určitě mohl přispět k tomu, že příčiny výpadku nejsou doposavad zcela jasné. «

http://www.computerworld.com/securitytopics/security/recovery/story/0,10801,84640,00.html?SKC=news84640Uživatelé se přiklánějí k nástrojům pro automatického záplatování

» V nadějí, že je lepší ochranné nástroje zabezpečí před narůstajícími bezpečnostními hrozbami typu červa W32.Blaster, začínají společnosti hledat automatické technologie pro záplatování. «

http://www.computerworld.com/securitytopics/security/holes/story/0,10801,84516,00.html

Microsoft varuje před novou softwarovou trhlinou v balíku Microsoft Office

» Největší světový softwarový výrobce uvedl, že trhlinu objevenou v jeho Visual Basicu for Applications hodnotí jako kritickou. VBA je užíváno pro vývoj aplikací pro Windows a Office. Trhlina může programátorům umožnit vytvořit takové dokumenty, které mohou na důvěřivé uživatele zaútočit.

Microsoft přislíbil bezpečnost svých produktů postiženou objevem několika závažných trhlin zlepšit. Červu Slammer se málem podařilo zahltit Internet v lednu a Blaster a jeho varianty ochromily stovky tisíc počítačů v Srpnu. «

http://www.computerworld.com/securitytopics/security/holes/story/0,10801,84581,00.html

http://www.eweek.com/article2/0,4149,1237708,00.asp

http://www.infoworld.com/article/03/09/04/HNmsofficewarning_1.html

Oznámení: Japonsko, Korea a Čína láme pouta Windows

» Vlády a soukromý sektor společně vyvíjejí nový konkurenční operační systém.

[…]

Nihon Keizai Shimbun uvedl, že možnost vývoje nového operační systému začala být zvažována po nedávném přívalů virů na operačním systému Windows. Vývojové práce budou zahrnovat i vývoj nových aplikací typu textový procesor či tabulkový software. «

http://www.infoworld.com/article/03/09/02/HNbreakties_1.html

Nenovější informace: Soupeři debatují o spojenectví DHS a Microsoftu

» Smlouva z 27. června jmenovala Microsoft „primárním dodavatelem technologie“ Ministerstvu domácí bezpečnosti (Department of Homeland Security – DHS). Úřadu tak dodá rozhodující desktopový a serverový software.

Ve včerejším dopise ministru domácí bezpečnosti Tomu Ridgeovi se Ed Black, CEO a prezident Washingtonské CCIA, úřadu dotázal, na možnost přehodnotit rozhodnutí používat software společnosti Microsoft uvnitř úřadu, který má co se týče bezpečnosti enormní nároky. «

http://www.computerworld.com/securitytopics/security/story/0,10801,84434,00.html

S výpadkem sítě je spojován i internetový červ Blaster

» Uvedl, že by neschopnost řízení podle po síti rychle vyměňovaných dat, mohla operátorům zabránit předejít kaskádovému efektu při vzniku výpadku. Seifert nicméně zdůraznil, že ani v tomto bodě vyšetřování není příčina výpadku jistá.

Poradce Bushovy administrativy který s ministerstvem domácí bezpečnosti o tématu elektrické sítě jednal uvedl, že Blaster také do jisté míry zabránil obnovení dodávky energie ve státu New York, protože některé z energetických společností provozují kontrolní systémy založené na Windows s otevřeným portem 135 – portem přes který virus útok prováděl. «

http://www.computerworld.com/securitytopics/security/recovery/story/0,10801,84510,00.html

Symantec: Obětí červa se stalo na 300 000 strojů

» Bezpečnostní firma RedSiren vytyčila škody na ušlém výdělku, detekci a čištění napadených systémů na nejméně 320 milionů dolarů.

[…]

Marketingový ředitel divize desktopových řešení společnosti Sun poznamenal, že společnost plánuje uvolnit svůj produktový balík založeny na Linuxu a Solarisu jménem „Mad Hatter“ v září. Tento balík má zahrnovat i kancelářské produktivní aplikace založené na jazyce Java. «

http://www.nwfusion.com/news/2003/0814blastsym.html

Nářek nad bezpečnostními alternativami

» …a zvládnutí komplexity viru MSBlast převyšuje jakékoliv potenciální náklady na přeškolení uživatelů… «

http://www.alwayson-network.com/comments.php?id=827_0_1_0_C

Jakže? Mé trápení?

» Přesto to však není důvod kochat se, jaké potíže útok způsobil – zkuste se zeptat kohokoliv kdo navštívil minulé úterý kancelář Marylandského úřadu pro motorová vozidla (Maryland's Motor Vehicle Administration) – beze vší pochyby stál obchodní sektor miliony dolarů. «

http://www.sunspot.net/technology/custom/pluggedin/bal-mac082103,0,7518456.column?coll=bal-business-indepth

Týdenní souhrn: Šíření se zpomalilo

» Červ předpoklady nezklamal a ultimátně nakazil více než 250 000 PC a systémů, zablokoval síť Marylandského úřadu pro motorová vozidla (Maryland's Motor Vehicle Administration) a švédští uživatelé Internetu skončili díky němu offline. Během úterní noci se množení červa zpomalilo. «

http://www.internetwk.com/breakingNews/showArticle.jhtml?articleID=13100401

Počítačový červ připoutal k zemi leteckou společnost Air Canada

» Kanadské zastoupení největšího světového poskytovatele technologií IBM Corp., který v lednu 2001 vyhrál výběrové řízení na dodávku informačních technologií letecké společnosti Air Canada v hodnotě 1,4 miliardy dolarů, prozatím neuvedlo jak dlouho bude zbavení aerolinií počítačového červa trvat.

[…]

Symantec v úterý ráno identifikoval jako nakažených více než 600 000 postižených počítačů. «

http://www.canada.com/vancouver/news/story.asp?id=1999F9CA-ED14-4020-B334-E046D9D5E584

Červ zasáhl aerolinie i armádu

» Letecká společnost Air Canada včera uvedla, že Nachi, červ příbuzný viru MSBlast, ochromil její platební a rezervační systémy a způsobil tak zpoždění či rušení letů. Situace jen navyšuje problémy způsobené aeroliniím minulý týden při výpadku elektrické energie.

Americké námořnictvo včera potvrdilo, že jejich 100 000 intranetových stanic bylo od pondělí učiněno virem v podstatě nepoužitelnými. Důvodem bylo přetížení komunikačních kanálů vyvolané infekcí viru Nachi na jeho serverech.

Na konci víkendu mluvčí Edwardsovy letecké základny v Kalifornii, kde americké letectvo testuje svá letadla, pro Washinton Times uvedl, že její síť byla v reakci na virus MSBlast zablokována. «

http://www.cbronline.com/latestnews/26ba15ea3f84730680256d880018c816

Virus zaútočil na počítače Dálničních hlídek (Highway Patrol)

» Rick uvedl, že technici dokázali virus ze sítě odstranit brzy ve čtvrtek. Uvedl také, že bylo postiženo asi dva tisíce počítačů, ale že přesný počet zůstává stále nejasný. «

http://newstribune.com/stories/081503/sta_0815030001.asp

Počítačový červ způsobil ve firmách spoušť

» Pan Puri, ředitel pro informační technologie v torontské společnosti Y&R uvedl, že ztratil devět člověkodní a celých těchto devět dní bylo jeho oddělení nuceno trávit čištěním 500ti počítačů používaných pracovníky společnosti.

Odhaduje, že celkové škody způsobené červem MSBlast – tedy výplaty přesčasů, ceny za ztracený čas a zvláštních nákladů za připojení – se pohybují okolo půl milionu dolarů. «

http://www.globeandmail.com/servlet/ArticleNews/TPStory/LAC/20030814/RNETT/TPBusiness/TopStories

Počítačový červ stál úřady v oblasti pracovní čas v hodnotě 70 000 dolarů

» Technici celou středu opravovali tisíce počítačů oblastních úřadů nakažených virem se podobajícímu červu který rozvrátil pracovní proces a způsobil škody 70 000 dolarů plus náklady na opravu.

Vedoucí informační kanceláře okresu Ventura Matt Caroll, uvedl, že červem „Blaster“ nebo „LoveSan“ bylo nakaženo okolo tří a půl tisíce počítačů z celkového počtu šesti a půl tisíce strojů. «

http://www.insidevc.com/vcs/county_news/article/0,1375,VCS_226_2181663,00.html

Virus zasáhl i obchody HB

Uvedl, že v závislosti na úrovni infekce vyšlo odstranění viru na jednom počítači na 70 dolarů a mnoho počítačů bylo připraveno odejít zpět domů ještě týž den.

http://www.mytown.co.nz/story/mytstorydisplay.cfm?storyID=3518047&thecity=hawkesbay&thepage=home&type=nzh&storytoolsnzh=1

Co prosím? Nějaký plíživý červ na mém PC?

» Podle Best Buy's Stephens utrpěli spotřebitelé i obchodníci za ztracená data, čas, obchody a náklady na opravu, ztráty v řádech miliard dolarů. Ovšem nikoliv jako následky viru Blaster.. Jako následky zločinného viru Code Red v roce 2001. «

http://money.cnn.com/2003/08/13/news/companies/virus_impact/?cnn=yes

Virus Sobig se stává „Velkou Hrozbou“

» Díky své schopnosti masově rozesílat elektronickou poštu, může virus Sobig ukrajovat přenosové pásmo a snižovat tak výkon podnikové sítě. Je považován za stejně zlomyslného jako viry ostatní ačkoliv žádné soubory nemaže a nakažený počítači nijak nepoškozuje.

Přesto je velkou lží, že dokáže v počítači otevřít port a umožnit do něj útočníkovi nahrát trojského koně který by mu dal kontrolu nad počítačem nebo vyhledáváním systémových hesel za účelem prolomit online účty postižených.

Sobig.F se Internetu stal velkou hrozbu. MessageLabs monitorující četnost nevyžádaných zpráv, virů a jiných zlořádů, totiž ode dne zahájení jeho šíření 25. června zaznamenala 360 000 e-mailů virem Sobig.E – tedy předchozí variantou – nakažených. «

http://www.techweb.com/wire/story/TWB20030819S0019

Sobig přichází znova a znova

» Vskutku, množství e-mailů nesoucích virus zaznamenaných MessageLabs v úterý vzrostl z 10 000 v 8:30 na více než 100 000 v 13:00. „Je to mnoho, ale virů s ještě rychlejší schopností šířit se bylo dokonce několik,“ uvedl mluvčí MessageLabs. „Z pohledu variant viru, se však šířil s každou další verzí stále rychleji a rychleji.“ «

http://www.itnews.com.au/storycontent.cfm?ID=9&Art_ID=12718

MessageLabs: Sobig.F láme rychlostní rekordy

» Během dvaceti čtyř hodin virus rozeslal více než jeden milion kopií sama sebe. «

http://www.infoworld.com/article/03/08/21/HNsobigger_1.html

http://www.eweek.com/article2/0,3959,1227345,00.asp

Sun propaguje Mad Hatter jako bezpečnostní alternativu k produktům Microsoftu

» Projekt Mad Hatter, navržený jako konkurence produktům Microsoftu, je společností Sun předkládán jako levnější a bezpečnější alternativa desktopového operačního systému k různým desktopovým nabídkám společnosti Microsoft. Oznámení je pojato jako červ MSBlaster využívající operační systém Microsoftu ke svému šíření. «

http://www.computerworld.com.au/index.php?id=1265006281&fp=16&fpid=0

http://www.pcworld.com/news/article/0,aid,112015,00.asp

http://www.ecommercetimes.com/perl/story/31360.html

http://www.technewsworld.com/perl/story/31341.html

http://www.vnunet.com/News/1142999

Řešení založená na OpenOffice.org

Správa obsahu

iCoya OpenContent společnosti Structure AG

» icoya OfficeIntegration poskytuje plnou integraci dokumentů OpenOffice.org a StarOffice včetně obrázků a tabulek do icoya Content & Collaboration Management Systems. «

http://www.icoya.com/produkt/module/index_html/tocarticle_view#1

e-Government

OpenPlenum společnosti PROTEX COMPUTER GmbH

OpenPlenum je zástupcem jednoho z druhů worklow aplikací a aplikací pro správu dokumentů který se zaměřuje na procesy probíhající ve správách typu městské samosprávy.

Německý článek:

http://www.protext.de/OpenPlenum/OpenPlenumstart_mit.htm

Výuka

StarOffice4Kids

» StarOffice 4 Kids je balík produktů určený pro učitele a studenty. Vychází z technologického výzkumného projektu prováděného ve spolupráci se společností Sun Microsystems, Inc. a Heinz-Nixdorfovým institutem (Heinz-Nixdorf-Institute) při Padebornské universitě (University of Paderborn). Společnost kippdata vyvinula StarOffice 4 Kids jako integrované výukové prostředí s vysoce flexibilní funkčností a uživatelským rozhraním. «

http://www.kippdata.de/produkte/so4k/so4k_en.html

Správa dokumentů

Integrace do Tamino XML společnosti Software AG

» Darmstadt, Německo – 20. května 2003 – Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW) a společnost Software AG uzavřeli obchodní alianci kladoucí si za cíl dodat do Tamino XML Serveru 4.1 společnosti Software AG technologii podpory dokumentů produktivního balíku StarOffice™ 6.1 společnosti Sun. Tamino/StarOffice add-on přináší cenově efektivní řešení zvyšující produktivitu a bezpečnost skupiny poskytováním přístupu k plnohodnotné funkcionalitě spolupráce, podpoře digitálních podpisů a konektivitě do koncových aplikací. «

http://www.softwareag.com/corporat/news/may2003/Tamino_Staroffice.htm

Spolupráce ve skupině

InView Software's Momentum

» Nejvýznamnější vlastnosti:

 • Distribuovaná desktopová aplikace pro koncové uživatele

 • Spolupráce a editace/zobrazování v reálném čase

 • Kreslící editor

 • Správce konceptů, náčrtů a úloh

 • Messaging a instant messaging

 • Verzování dokumentů a oznamování změn

 • Integrace s Microsoft Office, StarOffice, OpenOffice.org a Adobe Acrobatem (.PDF) «

http://www.inviewsoftware.com/products/momentum/momentum_data_sheet.pdf

http://www.inviewsoftware.com/products/momentum/index.htm

» Integrace s Vašimi desktopovými aplikacemi

Momentum rozšiřuje způsob Vaší dosavadní práce. Poskytuje Vám i v průběhu společné práce s ostatními možnost používat Vaše oblíbené aplikace včetně Microsoft Office, StarOffice, OpenOffice.org a Adobe Acrobatu. «

http://www.inviewsoftware.com/products/momentum/prodinfo.htm

Různé

OpenOffice.org Viewer pro KDE

» Po přečtení tun dokumentace k OpenOffice.org (ovšem pouze hlavních částí – neměl jsem trpělivost číst ji celou), studiu příkladů Javy, konzultacích s ostatními a několika experimentech, jsem dokončil součást KDE, která může být použita jako prohlížeč všech dokumentů podporovaných OpenOffice.org. Jistě, ještě je co zlepšovat (každý se samozřejmě může domnívat, že OOo jsou do KDE plně integrovány – od Qt widgetů až po táhni a pusť), ale i v současném stavu je užitečný. Přinejmenším soubory Wordu, Excelu či PowerPointu vypadají otevřené v okně Konqueroru dobře. «

http://artax.karlin.mff.cuni.cz/~kendy/cuckooo/index.php

EndNote nyní podporuje i StarOffice a OpenOffice.org

» Carlsbad, Kalifornie, 26. srpna (PRNewswire) – Thomson ISI ResearchSoft – zahájila velkou aktualizaci na další verzi EndNote® - bibliografický software užívaný milióny výzkumníků a studentů. Spolu s vylepšeními v oblastech online hledání v bibliografických databází, uspořádávání odkazů a vytváření instantních bibliografií, přináší EndNote 7 i bibliografie předmětné, flexibilní manipulaci s obrázky a konektivitu do kolekcí odkazů.

[…]

EndNote nyní nabízí schopnost vytvářet bibliografie s dokumenty StarOffice, OpenOffice.org, AppleWorks, FrameMakeru i s dokumenty jiných balíků pomocí formátu RTF. «

http://www.prnewswire.com/cgi-bin/stories.pl?ACCT=SVBIZINK2.story&STORY=/www/story/08-26-2003/0002007030&EDATE=TUE+Aug+26+2003,+08:07+PM

Cenová politika

Gartner: Microsoft zlevňuje v Thajsku Windows na 40 dolarů

» Mohl by ho přimět snížit ceny i v ostatních zemích… […]

V odpovědi na hrozbu vytvářenou Linuxem, snížil Microsoft cenu balíku Windows a Office nabízeného jako součást thajské vládní iniciativy na 4O dolarů,“ uvedl zpravodaj.

Podobnou nabídku může Microsoft učinit i v Číně aby udržel čínské podniky používat jeho produkty“ zpravodaj dodal. «

http://www.computerworld.com/softwaretopics/software/story/0,10801,84284,00.html

http://ups.asia.cnet.com/c/as.ch.nt.top.030823b/asia.cnet.com/newstech/industry/0,39001143,39147732,00.htm

http://www.idg.com.sg/idgwww.nsf/unidlookup/57F719F988F6415548256D8D003789A6?OpenDocument

http://www.infoworld.com/article/03/08/25/HNwindowsprice_1.html

Microsoft v Thajsku zlevňuje Windows a Office na 36 dolarů

» …

Pan Chom, podílející se na novém Thajském počítačovém programu který do dnešního dne zaslal obyčejným občanům zhruba 50 000 počítačů a má za cíl doručit jich milion do konce příštího roku, zdůraznil potenciál volného, Open Source softwaru typu Linux rozmáhajícího se ve vývojářském světě.

Jen co Microsoft zaplatil poštovné za jednání s Thajskou vládou, informoval občany kteří se již podepsali na listinu čekatelů na PC, že si mohou místo něj zvlášť připlatit za počítač provozovaný Microsoftem. Pokud již byl počítač dodán a nový držitel software Microsoftu požadoval, Microsoft dal podle McBeana svým hardwarovým partnerům svolení nainstalovat na tento počítač, byť ve vlastnictví vlády, svůj software. Microsoft dokonce odstranil kontroverzní „aktivaci produktu“ ve svém softwaru která jeho vlastníky nutí k oficiální registraci produktu.

Z celkového počtu 134 000 desktopových PC objednaných do dnešního dne je podle Mr. Pisita z počítačového sdružení, 20 000 až 25 000 vybaveno operačním systémem Windows a kancelářským balíkem Office. Mají sloužit jako protiváha Linuxu. McBean uvedl číslo okolo 33 000 počítačů. Další počítače budou nakoupeny později v tomto roce.

«

http://online.wsj.com/article_email/0,,SB106081614955559800-H9jeoNolal2n5yraX6HbaqJm4,00.html

Cena Office 2003 zůstane stejná jako cena Office XP

» Microsoft Office navíc čelí konkurenci nízkonákladových soupeřů jako OpenOffice.org a StarOffice. Microsoft uvedl, že uvede několik různých edicí včetně standardní edice za 399 dolarů, profesionální edice za 499 dolarů, a edice pro malé firmy za 449 dolarů. Existovat bude také výuková edice pro studenty a učitele za 149 dolarů.

Microsoft dále uvedl, že aktualizace z předchozích verzí bude stát od 50ti do 70ti dolarů. Každá z aplikací Office bude dostupná i samostatně. «

http://edition.cnn.com/2003/TECH/biztech/08/20/microsoft.office.reut/

http://www.computerworld.com/softwaretopics/software/apps/story/0,10801,84161,00.html

http://www.cbronline.com/latestnews/e4ffaa937bca85a980256d880018c814

http://www.infoworld.com/article/03/08/19/HNofficeprice_1.html

Microsoft uvádí Microsoft Office Systém 2003

» Spíše do kanceláře než pro domácí použití určuje Office 2003 to, že produkty které obsahují mohou být snadno rozšířeny na komplexní produkty serverově založené jako SharePoint Portal Server 2003, Exchange Server 2003 nebo Microsoft Office Live Meeting.

Tři nové backendové programy zahrnují Microsoft Office InfoPath 2003, Microsoft Office Live Communications Server 2003 a Microsoft Office OneNote 2003.

To znamená, že si máte možnost tyto drahé backendové aplikace koupit a provozovat a využívat tak mnoho silných nástrojů pro spolupráci uvnitř nového kancelářského balíku.

[…]

Pokud si přejete multifunkční balík pro použití na domácím PC, je mnohem přijatelnější variantou balík Microsoft Works který zahrnuje mimo jiné i Word a to vše za 230 dolarů. K dispozici jsou i konkurenční balíky od společností jako Corel (WordPerfect Office), Sun Microsystems (StarOffice) a volný balík OpenOffice.org. «

http://www.theadvertiser.news.com.au/common/story_page/0,5936,7032101%255E21669,00.html

Různé produkty

OpenOffice.org pro Mac OS X odloženy

» Projekt OpenOffice.org odložil uvolnění projektu původně plánované na počátek roku 2004 na první čtvrtinu roku 2006. Největším důvodem pro tento krok je nedostatek vývojářů přispívajících k vývoji, uvedl community manager tohoto Open Source projektu Louis Suarez-Potts.

Převod do rozhraní Aqua vyžaduje podstatně více zdrojů pro vývoj“, uvedl dále Louis Suarez-Potts o uživatelském rozhraní zabudovaném do Mac OS X. „Máme ohromný ohlas. Mnoho vývojářů se nám ozvalo, že by také rádi pomohli. Je však veliký rozdíl mezi těmi co říkají, že nám chtějí pomoci a těmi kteří nám skutečně pomáhají.“ «

http://www.eweek.com/article2/0,3959,1228468,00.asp

http://www.betanews.com/article.php3?sid=1061544321

http://www.globeandmail.com/servlet/story/RTGAM.20030822.gtmacaug22/BNStory/Technology/

http://www.businessweek.com/technology/cnet/stories/5067166.htm

Sun se vydal poskytnout volbu na desktopech

» Schwartz také znovupotvrdil závazek Sunu daný otevřeným komunitám a standardům, zpřesněním příspěvku Sunu daného Open Source komunitě na hodnotu téměř osmi miliónů řádek kódu, energickou podporou projektů OpenOffice.org, Mozilla.org, java.net a jeho nedávno založeným členstvím ve Vývojové laboratoři Open Source softwaru (Open Source Development Lab). «

http://www.itweb.co.za/sections/computing/2003/0308220727.asp?A=HOME&O=FPIN

Nejnovější úkoly směřování OpenOffice.org

Quality Assurance

http://qa.openoffice.org/helping.html

Bibliografický projekt

http://bibliographic.openoffice.org/developer.html

Klient pro GLOW groupware

http://groupware.openoffice.org/glow/dev/opentasks.html

Další úkoly

http://website.openoffice.org/developer/todo.html

Všechny úkoly jsou označeny jako TASK s klíčovým slovem „needhelp“.

Přejete-li si převzít některý z výše uvedených úkolů, kontaktuje na adrese erwin.tenhumberg@sun.com Erwina Tenhumberga.


Kontaktní informace

Autorský tým

newsletter@marketing.openoffice.org

nebo

erwin.tehumberg@sun.com

Český překlad

dev@cs.openoffice.org

nebo

martinkozak@email.cz

Translation © Martin Kozák 2003

1 Volně přeloženo ve „Zkouškách pokročilosti“?.

2 (…) (pozn. překl.)

3 Zřejmě jde o úterý 2. 9. 2003 (pozn. překl.)

4 Tedy „Projekt bláznivého kloboučníka“ (pozn. překl.)

5 Volně přeloženo „Klepni-a-jeď“ (pozn. překl.)

6 (…) (pozn. překl.)

* Překladatelská služba portálu a vyhledavače Altavista – http://babelfish.altavista.com/ ((pozn. překl.))