Vlastnosti OpenOffice.org 1.1

Úvod
OpenOffice.org 1.1 - textový procesor, tabulkový procesor, prezentační nástroj a ještě více.

OpenOffice.org 1.1 je otevřený multiplatformní kancelářský balík s množstvím funkcí. Uživatelské rozhraní a funkčnost jsou velmi podobné dalším produktům na trhu jako jsou Microsoft Office nebo Lotus SmartSuite, ale narozdíl od těchto komerčních produktů je OpenOffice.org zcela zdarma.

Úplný popis aplikace naleznete na stránkách produktu:
Nejdůležitější údaje
Textový procesor
OpenOffice.org Writer je plně vybavený textový procesor. Mocné nástroje Navigátor a Stylista umožňují snadné změny ve formátování dokumentu.
Tabulkový procesor
OpenOffice.org Calc poskytuje plnou funkčnost tabulkového procesoru, včetně velikého množství statistických a vědeckých funkcí, pivotní tabulky a grafy.
Prezentační nástroj
OpenOffice.org Impress je rozsáhlý prezentační nástroj, který umožňuje vytváření a úpravování diagramů a obrázků přímo v rámci programu.
Kresby a diagramy
OpenOffice.org Draw je kreslící nástroj podporující jak vektorové, tak bitmapové obrázky. Mocný nástroj Spojnice umožňuje vytváření komplexních diagramů a grafů.
Přístup k databázím
S databázovými nástroji v OpenOffice.org mohou uživatelé snadno přistupovat k datům a vyhodnocovat je, vytvářet komplexní zprávy nebo používat hromadnou korespondenci z databáze zákazníků. Je podporováno mnoho databázových systémů s otevřeným kódem i komerčních.
Kompatibilita s Microsoft Office
OpenOffice.org je schopen načítat a zapisovat soubory Microsoft Office. To uživatelům umožňuje otevírat a ukládat soubory Wordu, Excelu a PowerPointu na jejich upřednostňované platformě, vč. Windows, Linuxu a Solarisu.
Export do PDF jedním klepnutím
OpenOffice.org 1.1 zavádí funkci exportu do PDF jedním klepnutím, která vám umožní snadno vytvářet PDF soubory bez potřeby dodatečného software. Tato funkce dělá ze sdílení dokumentů ve standardním formátu "pouze pro čtení" triviální záležitost. Vytváření PDF souborů obyčejně vyžaduje poměrně drahé přídavné nástroje. OpenOffice.org má tuto funkci zdarma.
Export do formátu Macromedia Flash (.SWF)
OpenOffice.org teď může prezentace a výkresy exportovat do formátu Macromedia Flash (.swf). Tím pádem je možné prohlížet prezentace i v obyčejném webovém prohlížeči s nainstalovaným zásuvným modulem Flash. Adresáti a uživatelé Flash prezentací již nemusí instalovat speciální prohlížeč jen proto, aby si mohli prohlédnout prezentaci.
Přístupnost
OpenOffice.org 1.1 mohou používat postižení lidé, kteří mají například zhoršený zrak. OppenOffice.org 1.1 poskytuje režim s vysokým kontrastem a ve spojení s dalšími nástroji (viz http://www.sun.com/access/) je dokonce možné používat speciální vstupní zařízení.
Podpora mnoha původních jazyků
OpenOffice.org 1.1 zavádí funkce jako obousměrné a svislé psaní, které jsou nutné pro mnoho původních jazyků. Proto je možné OpenOffice.org 1.1 přeložit do japonštiny, hebrejštiny a mnoha dalších jazyků se sofistikovaný požadavky pro uspořádání textu. Kromě toho má projekt OpenOffice.org rostoucí počet původních jazykových projektů, díky kterým mohou uživatelé přistupovat k informacím o OpenOffice.org v jejich rodném jazyce.
Otevřený formát souborů XML
Výchozím formátem v OpenOffice.org je otevřený formát souborů XML definovaný v 500 stránkovém specifikačním dokumentu. Každý OpenOffice.org soubor je ZIP archívem obsahujícím zvlášť XML soubory s obsahem, styly, nastaveními a meta daty. OASIS využívá souborový formát OpenOffice.org jako základ pro vytvoření přenositelného otevřeného souborového formátu kancelářských dokumentů. Pro bežné uživatele to znamená, že obsah dokumentů bude i nadále přístupný, i kdyby OpenOffice.org zanikl.
API a formát souborů kompatibilní se StarOffice 7[tm] Office Suite
StarOffice 7[tm] Office Suite je založen na OpenOffice.org 1.1. Oba aplikační balíky jsou kompatibilní v API a formátu souborů. Sun Microsystems, Inc., zakladatel a hlavní sponzor projektu OpenOffice.org, poskytuje pro StarOffice 7 Office Suite podporu, školení, podnikové nástroje a služby. Více podrobností o vztahu a rozdílných funkcích mezi produkty OpenOffice.org a StarOffice můžete nalézt v v porovnávacím dokumentu na stránkách sun.com. Další kancelářské balíky, které jsou s OpenOffice.org kompatibilní v API a formátu souborů, budou brzy uvedeny na stránkách OpenOffice.org. Chcete-li získat produkt založený na nebo kompatibilní s OpenOffice.org z tohoto seznamu, kontaktujte, prosím, Erwin Tenhumberg nebo Louis Suarez-Potts.
Nahrávání maker
Nový nahrávač maker nahrává a automatizuje opakující se úkony. Pro sofistikovanější programovací úlohy lze využít OpenOffice.org Software Development Kit (SDK). SDK poskytuje knihovny, nástroje a dokumentaci pro programovací jazyk Java, C++, Basic, OLE a XML. SDK je třeba stáhnout zvlášť.
Cizí doplňky
Nový rámec pro doplňky a nový nasazovací nástroj (utilita "pkgchk") umožňují vývojářům snadno začlenit nové komponenty a cizí doplňky do existující instalace OpenOffice.org.
XML souborový filtr
Nový souborový XML filtr usnadňuje integraci nových importních nebo exportních souborových filtrů, které jsou založeny XSL transformacích. Oblíbený způsob využití XML souborového filtru je podpora nových XML souborových fotmátů Microsoft Office 2003.
ActiveX prvek
OpenOffice.org 1.1 obsahuje prvek ActiveX, který uživatelům na platformě Windows umožnuje prohlížení dokumentů OpenOffice.org v okně prohlížeče (Internet Explorer). Prvek ActiveX může být také využit v rámci nativních aplikací vyvinutých v Microsoft VisualBasic nebo Borland Delphi.
Podpora souborových formátů DocBook a PDA
OpenOffice.org uživatelům umožňuje exportovat dokumenty OpenOffice.org do oblíbených souborových formátů jako DocBook nebo souborových formátů malých zařízení jako AportisDoc. To uživatelům umožní nosit dokumenty s sebou na svých Palm Pilotech a Pocket PC.
Integrace MySQL
OpenOffice.org obsahuje podporu pro databázi MySQL, což znamená, že tato databáze s otevřeným kódem může být použita pro hromadnou korespondenci a vytváření zpráv. Kombinace OpenOffice.org a MySQL (nebo jiné podporované databáze) uživatelům umožňuje provádět úkony, které lidé dříve řešili používáním produktů jako je Microsoft Access.
Další informace
Kompletní seznam funkcí OpenOffice.org 1.1
Stránka produktu OpenOffice.org 1.1
Funkce OpenOffice.org 1.0.x
Odkud stahovat OpenOffice.org