OpenOffice.org 1.1.1 CZ

Často kladené dotazy (FAQ)


1. Pro jaké operační systémy je OpenOffice.org 1.1.1 CZ určen?
2. Plánujete vydání ipro další operační systémy?
3. Je možné provozovat OpenOffice.org 1.1.1 CZ ipod Windows?
4. Co OpenOffice.org 1.1.1 CZ obsahuje?
5. Kde můžu vidět nějaké screenshoty?
6. Při instalaci se mi objeví následující chybové hlášení:

./setup: /lib/libc.so.6: version `GCC_3.0' not found (required by ./setup)
7. Jak nainstalovat OpenOffice.org 1.1.1 CZ na Red Hat Linuxu 7.2?
8. Plánujete izveřejnění RPM (DEB, PKG apod.) balíků?
9. Jak dlouho trvá build OpenOffice.org 1.1.1? Jaké počítače jste pro build používali?
10. Jak a kde mohu oznamovat chyby vpočeštění? Kde mohu komunikovat sostatními uživateli české verze OpenOffice.org 1.1.1?
11. Při otevírání dokumentu XYZ OpenOffice.org shodí celý X server.
12. Při spuštění OpenOffice.org (swriter, simpress apod.) se vpředvyplněných položkách jako Klikněte sem pro vložení textu se nezobrazují některé české znaky jako žřšč.
13. Proč nemáte stránky na http://www.openoffice.cz/?
14. Mohu vOpenOffice.org pro Windows exportovat dokumenty do formátu PDF?
15. Je možné zaznamenat činnost uživatele do makra BASICu?
16. Instalační program na Microsoft Windows oznámí, že chybí knihovna unicows.dll a skončí.
17. Lze v OpenOffice.org zapnout automatické doplňování nezalomitelné mezery za jednopísmenné předložky a spojky (např. a nebo v)?
18. Proč jsou pro Microsoft Windows zveřejňovány dvě verze instalačních sad? Co znamená, když jméno archivu instalační sady končí na _upx.zip?
19. Jak lze v dokumentu použít jazykové nástroje (např. kontrolu pravopisu) pro několik jazyků?
20. Jak nainstalovat OpenOffice.org vzdáleně přes síť na větší počet uživatelských stanic?
21. Proč mi nefungují regulární výrazy v OpenOffice.org 1.0.3?
22. OpenOffice.org v některých distribucích padá s chybou relocation error: .... Jak to vyřešit?

Screenshoty jsou kdispozici na stránkách pro uživatele (http://oo-cs.sf.net/screens.php). Pokud budete mít nějaký zajímavý screenshot, velmi rádi jej doplníme do galerie.

Pro bezproblémovou instalaci balíku OpenOffice.org 1.1.1 CZ je nutné mít nainstalovány všechny nezbytné aktualizace systému Red Hat Linux 7.2, speciálně balíček rpm. Aktualizace naleznete například na serveru Českého sdružení uživatelů operačního systému Linux (ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/redhat/linux/updates/7.2/en/os/i386/). Pokud máte celý výše uvedený adresář stažený na lokálním disku, stačí provést příkaz rpm -Fvh, který provede aktualizace instalovaných balíčků.

Následně je nutné stáhnout balíček glibc-common zverze 7.3 (ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/redhat/linux/7.3/en/os/i386/RedHat/RPMS/glibc-common-2.2.5-34.i386.rpm).

Dalším krokem je stažení balíčku glibc. Podle verze procesoru nainstalujte buď verzi i386 nebo i686 (ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/redhat/linux/7.3/en/os/i386/RedHat/RPMS/glibc-2.2.5-34.i386.rpm nebo ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/redhat/linux/7.3/en/os/i386/RedHat/RPMS/glibc-2.2.5-34.i686.rpm). Aktualizujte příkazem rpm -Uvh glibc*.

Nyní by již instalaci kancelářského balíku OpenOffice.org nemělo nic bránit.

Bohužel autor domény není ochoten nám doménu předat ani prodat.

Od verze 1.1.1 je již podpora exportu do formátu PDF integrována přímo v OpenOffice.org. Nemusíte tedy instalovat žádné další programy.

OpenOffice.org ve verzi 1.0.3 přímou podporu zápisu do formátu PDF neměl. Naštěstí existují programy (tzv. virtuální tiskárny), které namísto tisku vytváří dokument ve formátu PDF. Jeden znejlepších volně dostupných nástrojů je PDF995 (4,5 MB). Po instalaci se Vám mezi nabízenými tiskárnami vsystému objeví nová snázvem PDF995. Kdykoliv na tuto tiskárnu pošlete dokument, budete dotázáni na jméno souboru, pod kterým se má pdf uložit na disku. Omezením je, že při každém exportu se otevře stránka sponzorů produktu ve webovém prohližeči. Licenční klíč, který toto omezení odstraňuje stojí přibližně 10 dolarů. Výhodou řešení exportu do PDF pomocí virtuální tiskárny je možnost použití ve většině programů pro Windows.

Nástrojů pro tisk do PDF existuje více - zadarmo např. PDFCreator nebo GhostScript.

Od verze OpenOffice.org 1.1 Beta 2 jsme mimo standardních buildů začali testovat i buildy, v nichž spustitelné soubory a DLL knihovny balíme UPX kompresí (upx.sf.net) - jméno archívu má potom tvar [jmeno_normal_buildu]_upx.zip. Tyto buildy zabírají méně místa na disku a jsou rychlejší než originální (například start Writeru trvá přibližně polovinu času). Je možné, že se v UPX-verzích vyskytnou chyby, proto prosíme, abyste veškeré nestandardní chování hlásili do IssueZilly.

Nejprve potřebujete slovníky pro jazyky, které budete chtít používat. Při instalaci české verze OpenOffice.org si můžete vybrat kromě českých slovníků, také anglické či německé. Další najdete na stránce http://lingucomponent.openoffice.org/download_dictionary.html. Stažené soubory rozbalte do adresáře [adresář_OpenOffice.org]/share/dict/ooo.

Poté v menu Nástroje-Volby-Jazykové nástroje-Pomůcky pro psaní klikněte na tlačítko Upravit v části Dostupné jazykové moduly. V novém okně uvidíte rozbalovací seznam jazyků; vyberte tedy požadovaný jazyk a zaškrtněte slovníky, které chcete používat.

Při psaní dokumentu poté označte část textu, zvolte menu Formát-Znak (nebo pravé kliknutí a Znak) a vyberte si jazyk tohoto textu. Pro zjednodušení si můžete připravit několik stylů s různými jazyky nebo v změnit jiný standardní jazyk v menu Nástroje-Volby-Jazykové nástroje-Jazyky.