Vítejte

Poslední změna: 11. srpna 2003

OpenOffice.org 1.1 ReadMe

Aktuální verzi tohoto souboru v češtině naleznete na cs.openoffice.org/README.html

Vážení uživatelé,

tento soubor obsahuje důležité informace o kancelářském balíku OpenOffice.org 1.1. Přečtěte si, prosím, tyto informace, než s ním začnete pracovat.

Komunita OpenOffice.org, která je odpovědná za vývoj tohoto produktu, vás zve a vítá do svého středu. Jako nový uživatel se můžete podívat na domovské stránky projektu na www.openoffice.org/about_us/introduction.html Přečtěte si také, prosím, informace, jak se zapojit do projektu OpenOffice.org.

Poznámky k instalaci

Systémové požadavky:

Potíže při spouštění OpenOffice.org (např. zatuhnutí aplikace) a problémy se zobrazováním často způsobuje ovladač grafické karty. Pokud takové potíže nastanou, zkuste aktualizovat ovladač grafické karty nebo použít ovladač operačního systému. Potíže se zobrazováním 3D objektů lze často vyřešit vypnutím volby "Použít OpenGL" v menu 'Nástroje - Volby - Zobrazení - 3D pohled'.

OpenOffice.org 1.1 můžete instalovat paralelně se starší verzí. Když se později rozhodnete odinstalovat předchozí verzi OpenOffice.org, musíte spustit instalační program novější verze a zvolit 'Opravit'. To zajistí, že bude novější verze správně zaregistrována do systému.
Poznámka: kopírování a vkládání přes schránku mezi OpenOffice.org 1.0 a OpenOffice.org 1.1 nemusí ve formátu OpenOffice.org fungovat. Pokud k tomu dojde, zvolte 'Úpravy - Vložit jinak' a vyberte jiný formát než OpenOffice.org, nebo otevřete dokument přímo v OpenOffice.org 1.1.

Zkontrolujte dostatek volného místa v adresáři pro dočasná data a zda máte práva ke čtení, zápisu a spouštění. Před začátkem instalace ukončete všechny ostatní programy.

Potíže při startu programu v Gnome

Pokud při startu OpenOffice.org pozorujete problémy (hlavně při používání Gnome), použijte v příkazovém interpretu, z něhož spouštíte OpenOffice.org, příkaz 'unset' ke zrušení proměnné prostředí SESSION_MANAGER. Můžete to zařídit přidáním řádku "unset SESSION_MANAGER" na začátek skriptu soffice, který se nachází v adresáři "[adresář OpenOffice.org]/program".

Důležité informace pro asijské verze

Kontrola thajského vstupu

Při nastavení locale "th_TH" se o kontrolu vstupu postará Thai XIM. To znamená, že OpenOffice.org nemůže normalizovat a automaticky opravovat thajské vstupní sekvence.

Před spuštěním aplikace, prosím, změňte následující řádky ve svém uživatelském nastavení prostředí.

XMODIFIERS="@im=BasicCheck? nebo XMODIFIERS="@im=Strict?

na (nebo přidejte následující řádky, pokud neexistují):


export XMODIFIERS

Důležité poznámky ke zpřístupnění

Vzhledem k potížím s Java(TM) Access Bridge musíte nastavit jazyk systému na "Anglicky (Spojené státy)" nebo "(EN-us)". Jedině při tomto nastavení můžete používat programy, jako např. ZoomText. (Poznámka: Program WindowsEyes nespolupracuje s OpenOffice.org, protože nepodporuje Java Accessibility API.)Java(TM) Access Bridge nainstalovaný se staršími verzemi nespolupracuje správně s běžnými Java aplikacemi.

Změna písma pro uživatelské rozhraní

V OpenOffice.org můžete změnit písmo používané pro zobrazování na monitoru a pro tisk. K tomu slouží funkce náhrady písem. Pro přístup k funkci zvolte Nástroje - Volby - OpenOffice.org - Náhrada písem.

Pro změnu písma uživatelského rozhraní stačí vyměnit výchozí písmo "Andale Sans UI" za jiné a nastavit "vždy".

Bližší informace naleznete v nápovědě OpenOffice.org.

Zkratky

V OpenOffice.org lze použít pouze klávesové zkratky, které nepoužívá operační systém. Pokud klávesová zkratka v OpenOffice.org nefunguje, jak je popsáno v nápovědě, zkontrolujte, zda tuto klávesovou zkratku již nepoužívá operační systém. Abyste předešli těmto konfliktům, můžete změnit klávesy používané operačním systémem. Anebo můžete změnit téměř všechny klávesové zkratky v OpenOffice.org. Bližší informace naleznete v nápovědě OpenOffice.org nebo dokumentaci operačního systému.

Souborový systém ReiserFS: OpenOffice.org nespustí uživatel s ID vyšším než 65535

V nižší verzi než 3.6 způsoboval ReiserFS problémy v okamžiku, kdy ID uživatele bylo vyšší než 65535. Problém byl ten, že dočasné soubory ukládané OpenOffice.org nemohly být již odstraněny, protože to mohl pouze správce systému (např. /tmp/OSL_PIPE_xxx). Výsledkem bylo, že nebylo možné spustit OpenOffice.org. Tento problém byl již ve verzi 3.6 a vyšší odstraněn.

Zamykání souborů

Ve výchozím nastavení je zamykání souboru vypnuto. Pro jeho aktivaci je třeba nastavit proměnou prostředí SAL_ENABLE_FILE_LOCKING=1 a vyexportovat ji. Tyto položky jsou již uvedeny ve skriptu soffice, takže je stačí případně odkomentovat.

Upozornění: zamykání souborů může způsobit problémy na Solarisu 2.5.1 a 2.7 při spolupráci s linuxovým NFS 2.0. Pokud používáte tyto verze, pak vám nedoporučujeme tuto funkci aktivovat. Jinak OpenOffice.org zamrzne v případě, že se pokusíte otevřít soubor z adresáře na linuxovém stroji připojeném prostřednictvím NFS.

Používání Info-ZIP

OpenOffice.org používá Info-ZIP pro vytváření a rozbalování instalace OpenOffice.org a také pro zabalování a rozbalování souborů v XML formátu. Info-ZIP soubory (ZIP, UnZip a další utility) jsou volně šiřitelné a je možné je použít ve zdrojovém kódu jako spustitelný program. Naleznete je např. na anonymním FTP serveru ftp://ftp.uu.net/pub/archiving/zip/*.

Použité/upravené zdrojové kódy

Portions Copyright 1998, 1999 James Clark. Portions Copyright 1996, 1998 Netscape Communications Corporation.

Jak se zapojit

OpenOffice.org komunita bude mít prospěch z vaší aktivní účasti na vývoji tohoto významného Open Source projektu.

Jako uživatel jste již významnou částí vývoje a rádi bychom vás podpořili při rozvíjení dalších aktivit týkajících se OpenOffice.org. Podívejte se, prosím, na uživatelské stránky na adrese:www.openoffice.org

Registrace

Věnujte prosím chvilku při instalaci pro registraci produktu. I když je registrace volitelná, doporučujeme vám se zaregistrovat, protože tyto informace umožní komunitě vytvářet kvalitnější software a cíleně reflektovat potřeby uživatelů. Přitom jsou zachována vaše práva na ochranu osobních údajů. Pokud neprovedete registraci již při instalaci, můžete tak učinit i později na stránkách www.openoffice.org/welcome/registration-site.html

Uživatelský dotazník

Na stránkách OpenOffice.org také naleznete Uživatelský dotazník, který vám doporučujeme vyplnit. Výsledky dotazníku pomohou OpenOffice.org vytvořit si lepší představu o potřebách uživatelů dalších verzí kancelářského balíku. Komunita OpenOffice.org se zavazuje zabezpečit vaše osobní údaje.

Oznamování chyb a problémů

Na internetových stránkách OpenOffice.org naleznete také mechanismus pro oznamování, sledování a řešení chyb a problémů, který se nazývá IssueZilla. Vítáme zpětné reakce od všech uživatelů. Oznamování problémů je jednou z nejvýznamnějších možností, kterými mohou uživatelé přispět k dalšímu vylepšování kancelářského balíku.

Přihlásit do konference

Můžete se přihlásit do e-mailové konference českých uživatelů OpenOffice.org. Adresa konference je users@cs.openoffice.org nebo se můžete přihlásit přes webové rozhraní na adrese http://cs.openoffice.org/servlets/ProjectMailingListList. Dále je zde uvedeno několik dalších konferencí (anglicky), do kterých se můžete přihlásit www.openoffice.org/mail_list.html

Připojit se k projektům

Můžete se stát výraznou posilou vývojářského týmu a to i v případě, že máte pouze menší zkušenosti s vývojem softwaru.

Naleznete projekty, které se vztahují od lokalizace přes portování a groupware až po samotné programování samotného kancelářského balíku. A pokud nejste vývojáři, pak můžete zkusit projekty pro dokumentaci nebo marketing, nebo třeba překladu do češtiny na adrese http://cs.openoffice.org.

Můžete pomoci tím, že se přidáte k marketingové komunikační a informační síti na adrese:http://marketing.openoffice.org/contacts.html kde se můžete zapojit do komunikace s tiskem, médii, vládními agenturami, konzultanty, školami, skupinami uživatelů Linuxu a vývojáři ve své zemi.

Uživatelská podpora

Podrobné informace o kancelářském balíku OpenOffice.org 1.1 můžete najít v archívu konference 'users@openoffice.org' (anglicky) nawww.openoffice.org/mail_list.html nebo česky na http://cs.openoffice.org/servlets/SummarizeList?listName=users. Další možností pak je poslat svůj dotaz přímo do konference users@openoffice.org nebo users@cs.openoffice.org. Nejdříve je ale třeba se do konference přihlásit.

Také můžete navštívit často kladené dotazy (FAQ) na domovských stránkách OpenOffice.org.

Jak začít

Nejlepším způsobem jak začít přispívat je přihlásit se k jedné či více konferencím, nějaký čas pozorovat a postupně procházet archivy zpráv, abyste se seznámili s mnoha tématy probranými od října 2000, kdy byl zdrojový kód OpenOffice.org uvolněn. Když už se na to cítíte, stačí se jen jedním e-mailem představit a můžete začít. Pokud znáte jiné projekty opensource, projděte si náš seznam To Do (co udělat) a rozhodněte se, zda by na něm bylo něco, s čím byste rádi pomohli: www.openoffice.org/dev_docs/todos.html.

Doufáme, že se vám bude s OpenOffice.org 1.1 dobře pracovat a že se k nám připojíte online.

Komunita OpenOffice.org